WordPress már magában is egy hatékony és gyors weblapmotor, de megfogadva néhány egyszerű tanácsot, és trükköt, még gyorsabbá tehetjük. Csökkenteni fogja a szerver terheltségét, és megóvja a honlapot a közösségi oldalakról érkező nagyobb forgalom esetén a leállásoktól is.
Nem kell a forgalom növekedését várni a gyorsítással.
Egy gyorsabb honlap, csak pozitív tapasztalatokat rejt magában az olvasóink számára.
Használd ki a cache lehetőségeit
Egy cache-bővítmény telepítése, mint például a WP Super Cache vagy a WP-Cache azáltal gyorsítja a honlapot, hogy statikus oldalakat készít, és elmenti őket a szerverre. Ezután, a felhasználó bármikor lekéri az adott oldalt, a mentett verzió jelenik meg, csökkentve ezzel a szerver felé irányuló lekérések számát. Meg leszel lepve, hogy milyen gyors lehet a weblapod egy ilyen gyorsítótáras megoldással!
A bővítmények (plugins) ritkítása
A WordPress bővítmények felemésztik a szerver erőforrásait, mivel folyamatosan ki kell szolgálnia a tőlük érkező kéréseket. Nézd át a WordPress honlapodon telepített pluginok listáját. Mennyi közülük az olyan, amelyiknek jelentősége van a weblapod szempontjából? Töröld a szükségteleneket, még azokat is, amiket nagy ritkán használsz. Ezzel csökkenni fog a szerver terheltségét, ezáltal nő az oldal sebessége.
Állandó frissítés
Ne hagyd, hogy a WordPress vagy a hozzá tartozó bővítmények „lejárjanak”! Az evolúció ma már nem csak az élő szervezetek sajátja: még a WordPress, és a pluginok is “bölcsebbek” és hatékonyabbak lesznek minden egyes új verzióval. Leragadni egy réginél azt jelenti, hogy elveszítjük az előnyöket…
Optimalizált képek
Egy kép rosszabb lehet ezer szónál, de értékesebbek is, mint egy sima szöveg. Használj képszerkesztő alkalmazásokat, mint például a Photoshop és a GIMP, hogy optimalizáld a webre kerülő képeidet. Ne használj nagy képeket csak azért, mert elérhetők! Ehelyett méretezd át annak megfelelően, hogy mire van szükséged. Annak sincs értelme, hogy 100%-os minőségben mentsél el képeket. Ha 85-90%-on tartod a minőséget, nem lesz érzékelhető romlás, viszont a kép méreteit drasztikusan csökkenti. Ha egy PNG túl nagy, próbáld JPEG-ként elmenteni.
Egyszerű sablon választása
Mikor a sablont választod ki, inkább keress egy egyszerű, stílusos darabot. A kevesebb kép világosabb oldalakat jelent. Lehet egy sablon akkor is túl „nehéz” a szerverednek, ha kevés kép van rajta és egészen minimalistaként fest. Ha van egy csomó, különböző lehetőség és beállítás az oldalakon, lehet, hogy túl sok kérést fog futtatni az oldal megjelenítéséhez. Ha megteheted, nézz be a „függöny mögé”: ellenőrizd, hogy nem futtat-e túl sok php- és http-kérést, ezektől jobb óvakodni…
HTTP- és PHP-hívások (calls) csökkentése
Használj hardcode HTML kódolásokat a sablonodban, hogy csökkentsd a szerver által kezelt php-lekérdezések számát. Miközben egy témán dolgoznak, a tervezők nem tudják a nevet, a leírást, az RSS feed címét, Twitter azonosítót stb., éppen ezért vannak a php címkék, amik „megszerzik” ezeket az információkat az adatbázisból. Az ilyen php-kódokat érdemes helyettesíteni statikus html-kódokkal, és máris csökkenni fog a szerver terheltsége, és nő a blog sebessége.
Amit a következő kódok tudnak, az mindössze annyi, hogy megmutatják a nevet, leírást, és a blog url-jét, de php-t használ az értékek „megszerzésére” az adatbázisból.
[codesyntax lang=”php” lines=”normal” lines_start=”0″]
<a href="<?php echo home_url( '/' ); ?>" title="<?php echo esc_attr( get_bloginfo( 'name', 'display' ) ); ?>" rel="home"><?php bloginfo( 'name' ); ?></a> <p><?php bloginfo( 'description' ); ?></p>
[/codesyntax]
Ha ezt statikus html-lé alakítjuk, megszabadulunk négy php lekéréstől:
[codesyntax lang=”php” lines=”normal” lines_start=”0″]
<a href="https://wordpresskezdoknek.hu" title="WordPress kezdőknek" rel="home">WordPress kezdőknek</a>
[/codesyntax]
Hasonló a következő kód a header.php oldalban:
[codesyntax lang=”php” lines=”normal” lines_start=”0″]
<!DOCTYPE html> <html <?php language_attributes(); ?>> <head> <meta charset="<?php bloginfo( 'charset' ); ?>" /> <link rel="profile" href="http://gmpg.org/xfn/11" /> <title><?php bloginfo('name'); ?></title>
<link rel="stylesheet" type="text/css" media="all" href="<?php bloginfo( 'stylesheet_url' ); ?>" /> <link rel="alternate" type="application/rss+xml" title="Feliratkozás a <?php bloginfo('name'); ?> RSS 2.0 csatornára" href="<?php echo get_bloginfo_rss('rss2_url'); ?>" />
<?php wp_head(); ?> </head>
[/codesyntax]
A statikus HTML itt is könnyedén használható arra, hogy megszabaduljunk jó néhány php lekéréstől:
[codesyntax lang=”php” lines=”normal” lines_start=”0″]
<!DOCTYPE html> <html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" dir="ltr"> <head> <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" /> <link rel="profile" href="http://gmpg.org/xfn/11" /> <title>WordPress kezdőknek</title> <link rel="stylesheet" type="text/css" media="all" href="https://wordpresskezdoknek.hu/link-to-theme-stylesheet.css?x74846" /> <link rel="alternate" type="application/rss+xml" title="Feliratkozás a WordPress kezdőknek RSS 2.0 csatornára" href="http://feeds.wordpresskezdoknek.hu/rss" /> <?php wp_head(); ?> </head>
[/codesyntax]
A WordPress testreszabása
Ne terheld túl a főoldalt túl sok bejegyzéssel. Alakítsd úgy a WordPress honlapodat, hogy az oldalak könnyedén töltődjenek. Ha a főoldalra túl sok bejegyzést írunk, lassítja az oldal betöltődését és bosszantja az olvasókat.
A visszakövetéseknek és visszapingeknek nem feltétlenül van hatásuk a honlap működésére, eltekintve attól, hogy nem fog kommunikálni más oldalakkal a világhálón. Ez nem jelenthet gondot, hiszen a legnagyobb jelentőségű és legértékesebb reakciók úgyis mindig hozzászólás formájában érkezik. Tehát szerintünk inkább válaszd a sebességbeli növekedést.